sobota, 22 lipca 2017

Trzeba pięknie żyć, czyli co pozostawiła po sobie moja babcia

22 lipca to wyjątkowy dzień, dzisiaj bowiem przypadają urodziny mojej ukochanej babci. Od pewnego czasu nie ma jej wśród nas, jednak na zawsze pozostanie w moim sercu i pamięci.
Gdy żyła uwielbiałyśmy razem spędzać czas i pomimo, że dzieliło nas niemal 60 lat różnicy, miałyśmy bardzo podobne spojrzenie na świat. Uwielbiałam rozmawiać z moją babcią, o życiu, o tym, co ważne, o codzienności, z której składa się całość naszej ziemskiej podróży. Ona, pomimo swoich lat, była bardzo młoda duchem i miała niezwykle piękne spojrzenie na świat. Starałam się spędzać z nią jak najwięcej czasu, cieszyłam się z każdego spotkania, starając się zarazem zachować je w pamięci, wiedziałam bowiem, że tych wspólnych chwil mamy coraz mniej...

Teraz, gdy jej nie ma, jak talizman noszę słowa, które po sobie pozostawiła. Stanowią one esencję mądrości człowieka, który dochodzi do kresu ziemskiej podróży. Człowieka, który patrząc wstecz, opowiada o tym co jest ważne i na co warto zwracać uwagę.


Nie gromadź majątku - gromadź wspomnienia

Moja babcia zawsze wszystko rozdawała, miała niewiele rzeczy, twierdziła bowiem, że nie są jej potrzebne. Wielokrotnie powtarzała mi, że na starość nie liczą się rzeczy, a chwile, które można wspominać. Ona, choć urodziła się w dość trudnych czasach i przeżyła okupację, miała wiele pięknych chwil i wspomnień, do których zawsze chętnie wracała.

Spędzaj czas z wartościowymi ludźmi

Babcia przywiązywała bardzo dużą wagę, do tego, kogo wpuszcza do swojego życia. Nie miała wielu znajomości, ale te, które miała, były bardzo solidne, cenne i wartościowe.

Rozwój zawodowy jest dla kobiety bardzo ważny

Młoda kobieta, której początek pracy zawodowej przypadał na wczesne lata powojenne, nigdy nie narzekała. Pomimo bardzo trudnej codzienności, bardzo dbała o swoją drogę zawodową, stanowiła ona bowiem dla mojej babci niezwykle istotny obszar jej życia. Babcia zawsze powtarzała, że warto robić to, co się lubi i co  równie ważne, że trzeba to robić dobrze.

Ceń samodzielność

Nieważne w jakim momencie życia się znajdowała - zawsze liczyła przede wszystkim na siebie. Niezależnie, czy była nastoletnią dziewczynką, czy starszą kobietą, która z każdym rokiem miała coraz mniej sił - zawsze bardzo ceniła sobie samodzielność, uważała bowiem, że najpierw to właśnie od siebie trzeba wymagać, a potem patrzeć się na innych.

Miej szacunek do siebie

Według mojej babci, trwanie w relacjach, które nas niszczą, było pozbawione sensu. Nawet jeśli koniec oznacza ból - niekiedy nie ma  innego wyjścia - trzeba postawić kropkę. Jak każdy, również ona w życiu się zawiodła na innych, ale nikogo za to nie winiła. Elegancko wycofywała się z relacji, nie pozwalając, by ktoś, kto zranił ją bardzo, robił to ponownie. Uważała, że szacunek do siebie jest najważniejszy.

Bądź ciekawa świata

Ciało mojej babci z wiekiem odmówiło posłuszeństwa, ale nie umysł. Do końca żywo interesowała  się wszystkim, co warte  było uwagi. Czytała wiele książek, a gdy wzrok odmówił jej posłuszeństwa, słuchała informacji, dzięki którym poszerzała swoją wiedzę.

Nie zapominaj o tym, że jesteś kobietą

Dokąd babci starczyło sił bardzo dbała o wygląd. Uwielbiała czuć się pięknie i bardzo o to dbała. Szalała na punkcie perfum. Bardzo chętnie zdradzała urodowe triki z czasów swojej młodości.Uwielbiałam tego słuchać.

Miłość jest najważniejsza

Babcia bardzo kochała mojego dziadka, stanowili piękną parę. Przeżyli wiele pięknych lat i zawsze byli dla siebie ważni. Choć, jak wszędzie zdarzały się emocjonujące momenty ich miłość była bardzo wielka. Gdy dziadek nagle odszedł babcia zaczęła gasnąć. Trudno było jej przyzwyczaić się do myśli, że człowiek z którym przeżyła wiele lat, już odszedł. Byli piękną parą i nawet sprzeczali się w sposób wyjątkowo piękny.

To, co przeżyłaś na zawsze będzie Twoje

Moja babcia uwielbiała wspominać różne momenty swojego życia. Dzięki niej mogłam przenieść się do pięknej przedwojennej Warszawy, jak i późniejszych czasów. Bardzo chętnie słuchałam jej wspomnień... 


Droga babciu - gdziekolwiek jesteś teraz, bardzo Ci dziękuję. Dla mnie zawsze będziesz, bo póki jesteś w moim sercu - jesteś również w moim życiu, a w moim sercu pozostaniesz na zawsze. Bardzo brakuje mi naszych rozmów, ale dziękuję Ci za te, które już za nami. Były dla mnie bardzo ważne. Kocham Cię.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka