niedziela, 7 lutego 2016

Zawsze. . .

Zawsze podejmujesz ryzyko.

Otwierając się przed kimś, ryzykujesz, że ktoś Cię zrani. Rezygnując z tego, co bezpieczne ryzykujesz, że to, co nowe wcale nie będzie lepsze.
Porzucając starą drogę, ryzykujesz, że będzie Ci trudno na tej nowej. Mówiąc prawdę ryzykujesz, że ktoś w zamian sprzeda Ci tanie, kiepskie kłamstwo. Ufając ryzykujesz, że ktoś nadużyje tego zaufania.

Dlaczego więc warto ryzykować? Bo żyjesz. Bo póki jesteś musisz cały czas się rozwijać. Bo każda nowa sytuacja niesie ze sobą ryzyko, ale nie ma nic gorszego od stania w miejscu.

Nie możesz zaprzestać podejmowania prób. Nie możesz poddać się zanim na dobre zaczniesz. Przez całe życie musisz szukać prawdy o sobie. I nawet jeśli podejmiesz decyzję, a ona nie doprowadzi Cię tam, gdzie tak bardzo chcesz dojść, to jest coś, o czym warto pamiętać - wraz z doświadczeniem przychodzi mądrość, wiedza i większa samoświadomość. Nie ma złych decyzji, kończy się tylko to, co już nie jest Ci potrzebne. Rozpada się to, co nie powinno przetrwać.
Zamykasz stary rozdział tylko dlatego, że czeka na Ciebie nowy. Być może nie raz upadniesz, nie raz będziesz mieć wszystkiego dość, nie raz zastanowisz się na co to wszystko... Prawda jest jednak taka, że dopóki żyjesz musisz cały czas iść naprzód. Tego co było wczoraj już nie ma. Nie ma Twoich wczorajszych decyzji, nie ma Twoich wczorajszych emocji. Dziś jest nowe i świeże. Dziś niesie zupełnie nową jakość. Dziś stawia przed Tobą nowe wyzwania. To właśnie dziś możesz się przekonać kim naprawdę jesteś.

5 komentarzy :

 1. Bardzo dobrze napisane. Nic dodać, nic ująć. W punkt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, warto podejmować ryzyko, bo tylko wtedy można spełnić swoje marzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem tak: Ten kto ryzykuje może stracić, ale ten kto nie ryzykuje traci zawsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo refleksyjny tekst, też uważam, że lepiej podjąć decyzję, która może finalnie okazać się błędna niż nie robić nic. Jednak nie zgodzę się z tym, że zawsze prawdziwe jest stwierdzenie "Rozpada się to, co nie powinno przetrwać", bo np. jeżeli nie będziemy dbać o związek to on rozpadnie się, ale nie dlatego, że takie było jego przeznaczenie, tylko dlatego, że to my nie włożyliśmy w niego wystarczająco dużo. Tak samo będzie z karierą, pielęgnacją roślin czy czymkolwiek innym.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka