piątek, 12 grudnia 2014

Warto wybaczyć

Niemal każde serce nosi w sobie jakąś zadrę - pamiątkę z przeszłości. Zawiedzione zaufanie boli bardzo mocno, zwłaszcza, gdy zranił nas ktoś bardzo nam bliski. Emocje, które wówczas nam towarzyszą mogą być różnorodne - od żalu i rozgoryczenia, aż po  gniew, złość i niedowierzanie. Trudno udawać, że nic się nie stało, jeśli czujemy, że jest zupełnie inaczej. Co wtedy zrobić?

Po pierwsze pozwolić sobie na uczucia, które nam towarzyszą. Warto je nazwać i trochę z nimi pobyć, zastanawiając się jednocześnie, co próbują nam powiedzieć. Co chcą przekazać Tobie smutek, żal, gniew lub złość? Jaką mają intencję dla Ciebie? Jak wpływają na Twoje ciało? Pozwól sobie na odczuwanie, nie próbuj powstrzymać na siłę, tego, co dzieje  się w Tobie. Jeśli czujesz potrzebę wyjdź na spacer, pobądź przez chwilę ze sobą, oddychaj głęboko. Następnie weź kartkę, długopis i przelej na papier wszystko, co czujesz. Możesz opisać swoje emocje lub napisać list do osoby, do której czujesz urazę. Nie oznacza to, żeby go wysłać, tylko żeby uwolnić się od ciężkiego bagażu, który przygniata Twoje serce.

Napisz wszystko co czujesz, wszystko co myślisz, kartka po kartce - poczuj uwalniającą moc tego działania. Gdy skończysz, zniszcz list, porwij kartki i poczuj jak przerywasz to, co Ci już nie służy, co jest Ci niepotrzebne. Następnie wybacz w myślach osobie, która Cię zraniła. Pozwól jej odejść, odpuść. To nie oznacza, że zapomnisz o wszystkim i będziesz mówić że nic się nie stało - nie, to nie tak. Po prostu uwolnisz się od tego, co powoduje, że cierpisz. Gdy to uczynisz odzyskasz wewnętrzny spokój. Pomyśl ile wtedy zyskasz....

Wiedz proszę, że długotrwałe chowanie urazy nie służy przede wszystkim Tobie. Pielęgnowanie żalu i cierpienia nie zmienią sytuacji, która zaistniała. Jedyną osobą, której zaszkodzisz będziesz Ty. To zrozumiałe, że w momencie kiedy doznasz zranienia, czujesz się źle, ale niech każdy kolejny tydzień, miesiąc i rok będą pozbawione ciężkiego bagażu zranienia.

Jeśli odczuwasz żal do siebie z powodu błędów popełnionych w przeszłości, wybacz sobie. Każdy błąd jest doświadczeniem i lekcją na przyszłość. Życie daje nam lekcje po to, byśmy z każdym dniem, stawali się coraz bardziej świadomi. Doświadczenia z przeszłości są naszym kierunkowskazem, uczą nas bowiem tego, co jest ważne. Bez przebytych doświadczeń nie byłabym tym, kim jestem teraz, ani Ty... Dziś każdy człowiek jest bogatszy o wiedzę dnia wczorajszego. Wyciągnij wnioski, przebacz i pójdź naprzód.

Życzę Ci wszystkiego dobrego.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka